W Polsce, blisko domu, nad morzem albo w górach. Wraz z rozluźnieniem obostrzeń wiele osób zaczęło planować swoje wakacje. Większość z nich wybierze się w podróż własnym autem. Niewielu zdecyduje się na samoloty, pociągi lub autobusy. Aby dotrzeć do wybranej lokalizacji, będą głównie korzystać z samochodu, postrzeganego jako bezpieczny sposób na uniknięcie nadmiernego kontaktu z innymi ludźmi.
Co należy sprawdzić przed długą jazdą
Czy to na plaży, w górach, czy w mieście – nie ma znaczenia: przed wyjazdem dla bezpieczeństwa własnego i pasażerów, musisz upewnić się, że Twój samochód jest w idealnym stanie.
Istnieje kilka punktów w samochodzie do sprawdzenia przed podróżą. Właściwa konserwacja auta pozwoli Ci uniknąć całej serii niedogodności, które mogłyby zrujnować długo wyczekiwane wakacje. Lepiej sprawdzić samochód przed wyjazdem, aby nie napotkać nieprzyjemnych niespodzianek. Podróż będzie długa, dlatego ważne, aby przebiegała komfortowo i bezpiecznie.
Co sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem
1. Poziom płynu chłodniczego
Chłodziwo nie tylko chroni silnik przed ekstremalnymi temperaturami w miesiącach zimowych, ale także usuwa nadmierne ciepło z silnika. Jest niezbędne w upalny dzień, jeśli chcesz uniknąć awarii. Zajrzyj do zbiorniczka wyrównawczego (w większości aut pod maską) i upewnij się, że poziom cieczy na podziałce mieści się między minimum a maximum.
2. Poziom oleju
Oprócz poziomu czynnika chłodniczego wśród cieczy, które muszą być skontrolowane, zdecydowanie znajduje się olej – czynnik ratunkowy silnika. Redukuje on tarcia a także pełni funkcję chłodzącą. Bez oleju błyskawicznie doszłoby do awarii motoru, czego efektem byłby nie tylko przymusowy postój, ale także kosztowny rachunek za naprawę. Aby sprawdzić olej silnikowy, należy zlokalizować prętem jego poziom pod maską. Najkorzystniej dla silnika jest jeśli poziom oleju mieści się w połowie skali na bagnecie – między dwoma oznakowaniami min. i maks.
3. Ciśnienie w oponach
Kontrolowanie ciśnienia w oponach jest ważne nie tylko w celu wydłużenia ich żywotności, ale także dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze kierowcy i pasażerom.
Eksperci zalecają sprawdzanie ciśnienia w oponach co miesiąc, dotyczy to szczególnie okresu przed wyjazdem na wakacje. Jeśli opona jest nadmiernie napompowana, będzie zużywać się pośrodku, a jeśli niewystarczająco – na bokach i krawędziach.
Nie zapomnij o kole zapasowym – wszystkie opony stopniowo tracą ciśnienie z upływem czasu, niezależnie od tego, czy były eksploatowane czy nie.
4. Sprawdź, czy nie ma pęknięć na oponach
Innym podstawowym aspektem podczas sprawdzania samochodu jest rekonesans ogólnego stanu opon. Starsze i te, które zostały narażone na nadmierną ekspozycję światła słonecznego mogą być podatne na pęknięcia. To dlatego, że światło UV utlenia gumę opon.
5. Upewnij się, że wszystkie światła działają prawidłowo
Podczas kontroli auta przed długą podróżą, nie możesz przegapić oględzin lamp. Konieczne jest, abyś miał pewność, że wszystkie światła w samochodzie działają: reflektory, światła hamowania, cofania, wskaźniki i wewnętrzne światła kabiny. Wymień żarówki jeśli zauważysz, że się przepaliły.
6. Włącz wycieraczki przedniej szyby i sprawdź czy dobrze zbierają płyn na całej szybie.
Los, nawet latem, może być kapryśny. Zwłaszcza, gdy jesteś na wakacjach. To prawo Murphy’ego. Sprawny system wycieraczek przedniej szyby jest niezbędny, abyś mógł wyraźnie widzieć drogę.
Wycieraczki są prawdopodobnie najmniej trwałą częścią samochodu i nieuchronnie ulegają uszkodzeniu z upływem czasu. Należy zatem sprawdzić, czy pióra nie mają pęknięć na krawędzi, co mogłoby uniemożliwić wyeliminowanie wody z przedniej szyby lub pozostawić paski na linii wzroku. Wycieraczki są niezbędne nawet w upalny dzień, aby wyeliminować brud i owady z szyby.
7. Włącz klimatyzację
Stwierdzenie, że klimatyzacja nie działa w trakcie jazdy może sprawić, że podróż będzie bardzo nieprzyjemna, szczególnie w upalnym sezonie.
Jeśli nie używasz klimatyzatora od zeszłego lata, wypróbuj go przed wyruszeniem, ponieważ nie należy do rzadkości system klimatyzacji, który podczas awarii dmucha gorące powietrze, jeśli nie był używany przez długi okres czasu.
8. Klocki hamulcowe
Innym ważnym elementem do sprawdzenia jest poziom zużycia klocków hamulcowych.
Klocki hamulcowe składają się z metalowej części zewnętrznej i kompozytowej części wewnętrznej. Część wewnętrzna kompozytu musi być grubsza niż 5 mm. Gdy łożysko zużyje się poniżej tego poziomu, bezpieczniej jest je wymienić. Należy również upewnić się, że hamulec ręczny działa prawidłowo.
Wnioski
Dbanie o samochód jest ważne przez cały rok, ale nabiera jeszcze większego znaczenia, kiedy masz zamiar wyjechać w długą podróż, zwłaszcza z rodziną. Po tych kilku prostych zabiegach kontrolnych będziesz mógł cieszyć się na myśl nie tylko o zbliżających się wakacjach ale także o przyjemnej podróży.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem motoryzacyjnym Autoneo